چگونه چت تصویری فیسبوک را فعال کنیم � گیگاپارس
14 جولای 2011

چگونه چت تصویری فیسبوک را فعال کنیم


مواظب Google+‌ باشید. غول دنیای شبکه های اجتماعی نمی خواهد توسط چند عدد حلقه، Hangouts و Spark یا جرقه به دام بیافتد. فیسبوک در پاسخ به Google+ و امکانات جدیدش نوار ابزار جنبی بهینه تر که شامل چت گروهی، و کنفرانس تصویری است را معرفی کرده است. که برخی از این امکانات هم اکنون در دسترس هستند و برخی دیگر نیز به زودی عرضه می شوند. البته برای استفاده از این امکانات باید بدانید که چگونه آنها را فعال کرده و از آنها استفاده کنید. در متن پیش رو نکاتی چند درباره ی فعال کردن و استفاده از امکانات در دسترس خواهد آمد.

نوار ابزار جانبی بهینه تر و چت گروهی
در زمستان سال گذشته فیسبوک سیستم پیام رسانی یکپارچه ی جدید خود را که پیام ها، چت ها و نوشتارها و ای میلها را با هم یکی کرده است معرفی کرد. امروز آنها بهینه تر و هوشمندتر شده اند. شما مدتیست که نوار ابزاری دارید که تمام دوستان آنلایتان در آن دیده می شوند. که قسمتی پنجره مرورگر را گرفته است.
مزیت دیگر چت گروهی است. اگر در جستجوی امکانات بیشتر هستید فیسبوک شما را تشنه نمی گذارد. شما می توانید زمانی که در حال چت با یکی از دوستانتان هستید با کلیک بر روی Add Friends to Chat دوستان دیگری را به آن چت دعوت کنید. فیسبوک حتی متن تمامی چتهای شما را در Messages ذخیره می کند.


کنفرانس تصویری
ما فکر می کنیم که اسکایپ نرم افزار بسیار عالی می باشد، اما به همان اندازه در دسترس بودن آن نیز مهم است. پس از اینکه اسکایپ در نسخه ی جدیدش امکان ارتباط کاربران را با اکانت فیسبوکشان را در نرم افزار کنفرانس تصویری محبوبش فراهم کرد، فیسبوک نیز با ترکیب تماس تصویری اسکایپ با چتش به این عمل پاسخ گفت. به بیان دیگر تمام دوستان شما (یا دست کم 750 میلیون کاربر فیسبوک) در یکجا جمع شده اند. چون این امکان در چت گنجانده شده، روش کار آسان است: درست زمانی که صفحه ی چت جدید بازز می کنید، بر روی نام دوستتان کلیک کنید، و زمانی که پنجره ظاهر شد، بر روی نماد دوربین که اخیرا به چت فیسبوک افزوده شده برای تماس تصویری کلیک کنید. البته همچون بیشتر خبرهای خوب این امکان هنوز در دسترس نیست. اگرچه اگر می خواهید هم اکنون و پیش از دیگران این امکان برایتان فعال شود بر روی لینک زیر کلیک کرده و پس از نصب یک افزونه کوچک اولین تماس تصویریتان را برقرار کنید.

http://www.facebook.com/videocalling


نگاه دقیقتر
در نگاه اولیه به سرویس کنفرانس تصویری فیسبوک، ما آنرا نصب، و تنظیم کردیم. سپس آنرا در دو حالت تمام صفحه و درون پنجره آزمایش کردیم. که توضیحات ان در ادامه آمده است.
اسکایپ و فیسبوک هر دو پیش از این سرویسهای مورد علاقه ما بوده اند، و در نتیجه خبر ترکیب برای اغلب کاربران رویداد مهمی بود. البته آنچنان کامل نیست زیرا فعلا کیفیت تصویر آنچنان خوب نیست و تماس گرفتن تنها محدود به یک نفر است. اما این ویژگی جدید تماس تصویری را برای 750 میلیون کاربر فیسبوک بسیار راحت تر کرده است.
همچنان که می دانید ،هم اکنون می توانید با مراجعه به facbook.com/videocalling تماس تصویری فیسبوک را فعال کنید. در Facebook.com به راحتی می توانید با کلیک بر روی نام دوستی که وی نیز این قابلیت را فعال کرده و سیستمش مجهز به وب کم است چت تصویری داشته باشید.
البته اولین تماس آنچنان هم بی زحمت نیز نیست. برای این کار باید بر روی MacBook Pro یک فایل جاوا که خوشبختانه تنها 29KB‌ بود نصب می شد. سپس تماس تصویری تنها با یک کلیک بر روی نام دوستان امکان پذیر است. در ابتدا مشاهده می کنید که تصویر به سرعت بالا می آید و کیفیت آن نیز برای استفاده ی شخصی قابل قبول است. ( و اینکه در نظر داشته باشید که در فیسبوک هستید)
چت تصویری فیسبوک در نوع خودش مناسب ظاهر شده است. در مقایسه با FaceTime، تماس تصویری در یک پنجره کوچک بدون هیچگونه دکمه ای ظاهر می شود. زمانی که موس را بر روی پنجره تصویر می برید دکمه های و آن ظاهر می شوند. (در گوشه ی سمت چپ بالا) از همینجا می توانید با فشردن X تماس را پایان داده یا با کلیک بر روی دکمه بزرگ کردن پنجره آنرا تمام صفحه بکنید.
ممکن است در برخی از تماسها تصویر طرف مقابل را نبینید که باید تماس را قطع کرده و دوباره تماس بگیرید. اولین چیزی که در تماس تصویری توجه مخاطب را  جلب می کند ساده و آسان بودن آنست و کیفیت تصویر نیز بسته به وب کم مورد استفاده افراد متفاوت است.
چت تصویری فیسبوک به این زودیها جای اسکایپ را نخواهد گرفت. و فاقد ویژیگیهای ارزشمندی همچون کیفیت تصویرHD، و چت تصویری چندگانه است. اما با ترکیب تماسهای تصویری اسکایپ با شبکه ی اجتماعی این کار را به صورت باورنکردنی آسان کرده است. در ادامه نگاهی کوتاه به این سرویس می اندازیم.

تماس تصویری
در پنجره ی چت جدید فیسبوک نماد یک دوربین ظاهر شده که با کلیک بر روی آن چت تصویری انجام می شود.


تنظیمات
زمانی که برای اولین بار با دوستانتان تماس تصویری برقرار می کنید. یک پنجره ی کوچک ظاهر می شود که به از شما می خواهد تا یک برنامه ی کوچک را نصب کنید. در آزمایشهایی که ما با مرورگرهای گوناگون همچون کروم12، فایرفاکس 5 و اینترنت اکسپلورر9 انجام دادیم تماس بدون هیچگونه مشکلی برقرار شدند.


نصب وصله ی جاوا
همانطور که گفته شد چت تصویری فیسبوک بر پایه ی یک وصله کوچک جاوا به نام FacebookVideoCaller.jar امکان پذیر است. تنها با یکبار نصب این برنامه شما قادر هستید که تماس تصویری درون پنجره یا تمام صفحه انجام دهید.


نمایی نزدیک
با نگاهی دقیقتر به فایل کوچک Java.jar و FacebookUpdate.class می بینیم که این فایلها حجم بسیار ناچیزی دارند که در حالت فشرده 10Kb و در حالت غیر فشرده 20KB فضا می گیرند که در مقایسه با اسکایپ 5 که حدود 20MB فضا می گیرد بسیار ناچیز است.

برقراری تماس
با کلیک بر روی Start Video پنجره با تصویر شما ظاهر می شود. و زمانی که طرف مقابل دعوت شما را بپذیرد، تصویر وی در همان پنجره ظار شده و تصویر شما کوچک شده و به بالا سمت چپ تصویر می رود. در این میان وقفه ی بسیار اندکی بین برقراری تماس و شروع گفتگو وجود دارد.


ظاهر شدن پنجره جداگانه
به جای ترکیب چت تصویر با چت همچون آنچه در چت و ارسال پیام در فیسبوک شاهد آن هستیم تماسهای تصویری در یک پنجره ی جداگانه ظاهر می شوند. و برای اتمام مکالمه می توان به راحتی آن پنجره را بست. و همچنین برای تمام صفحه شدن مکالمه باید بر روی دکمه Maximize کلیک کنید. همچنین می توان با نشانگر موس اندازه ی تصویر خود را به اندکی افزایش داد که باز هم بسیار کوچک است. شاید فیسبوک تصویر دوم را به این دلیل کوچک نگه داشته که چنانچه در آینده چت چندگانه را فعال کرد جای کافی برای تصویر دیگران نیز وجود داشته باشد.

چت تصویری قابل قبول
در این تصویر نمونه ای از چت تصویری زمانی که موس را از روی کنار ببرید مشاهده می کنید. واسط کاربری بدون دکمه ی آنرا می توان تقریبا با FaceTime مقایسه کرد.


پیام های تصویری
چنانچه هنگام چت با یکی از دوستانتان درخواست چت دوست دیگری را پاسخ نگویید. آن شخص می تواند برای شما پیام تصویری بگذارد که پس از اتمام چت فعلیتان می توانید آنرا ببنید و بلافاصله از لیست دوستانتان با فرد دیگری تماس بگیرید.


وقفه ی ناچیز
ممکنست در هنگام برقراری تماس تصویر طرف مقابل دیده نشود که با قطع و برقراری مجدد تماس این مشکل حل می شود. همانطور که گفته شد کار کردن با چت تصویری فیسبوک بسیار آسان و در عین حال قابل قبول از نظر کیفیت (که البته بسته کیفیت وب کم متفاوت ) است.

بی نیاز از فیسبوک
یکی دیگر مزایای چت تصویری در پنجره ی جداگانه اینست که نیازی به باز نگه داشتن صفحه ی فیسبوک نیست و چنانچه شما در حال چت تصویری باشید و صفحه ی فیسبوکتان را ببندید، چت تصویری بدون هیچ مشکلی ادامه پیدا می کند.
54 نظر

 1. abasi.hossin@yahoo.com

  خیلی عالی

 2. مهران

  سلام .
  خسته نباشید
  وقتی من روی این لینک کلیک میکنم و وارد این صفحه میشوم در قسمتی که باید نرم افزار رو دانلود کرد این نوشته شده و از گت استارت خبری نیست.لطفا راهنماییم کنید ممنون
  video calling will be available soon
  please check back later

 3. رامين

  سلام من تو فيس بوك ثبت نام كردم ولي گپ غير فعال بايد چكار كنم مرسي

 4. مهدی

  سلام.گپ فیس بوک من غیره فعاله.چجوری باید فعالش کنم؟؟؟

 5. سعید

  سلام خواستم بدونم چطور میشه تمام متن های چت کردن در فیس بوک رو پیدا کنم منظورم متن های مثلا چند روز قبل که تو فیس بوک داشتم با دوستام.متشکرم لطفا زودتر جواب بدین ضروریه.

 6. علی

  سلام دوست گرامی
  من می خواهم که چند تاعکس را از فیس بوک پاک کنم
  می توانید رهمنمایی ام کنید
  ؟

 7. جاوید

  عالی بود فقط من یک سوالی داشتم برای باراول video callingروی سیستمم نصب نمیشد بعنی چندبار تکرارکردم نشد توگوگل سرچ کردم نرم افزار رو دانلود ونصب کردم ولی الان باهرکسی تمس بگیرم یاطرف مقابل بامن تماس بگیرد موقعی که پاسخ رامیزنم یاطرف مقابلم میزند تماس قطع میشودونمی دونم یه چیزی مثل رخشاره ی شما متوقف شد یااین قابلیت راندارد مینویسد.میشود راهنماییم کنید؟من ازگوگل کروم وازسیستم عامل ویندوز استفاده می کنم

 8. atie

  یه سوال میشه تو فیس بدون اینکه بفهمیم کسی بتونه چن تصویری با ما داشته باشه؟

 9. arash

  بسیار عالی

 10. حمیدرضا

  سلام من هروقت میخوام چت تصویری تو فیس بوک انجام بدم اون فایل رودانلودمیکنه وهنوزموفق نشدم چت تصویری برقرارکنم

 11. عرشیا

  سلام ببخشید من تازه به فیس بو واری شدم.یه مشکلی واسم پیش اومده.هیچکسو نمیتونم ببینم.پایین صفحه واسم یه اخطار میاد که گپ شما غیر فعال است.ممنون میشم راهنماییم کنید

 12. محمد

  خوب بود

 13. محمد

  مطالب بسیار ساده و قابل فهم برای همه . متشکرم

 14. فرهاد

  سلام می خواستم ببینم چطوری میشه چیز هایی رو که بالای پیچم رو سرچ کردم پاک کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ با تشکر

 15. مهرداد

  ا سلام فیس بوک فیلتر شده اصلا اون لینک باز نمیشه از چه امکانی دوباره استفاده کنم برا گپ تصویری

 16. mahmod

  سلام وقتی چت تصویری نصب کردیم eror میده چرا؟

 17. شکوفه

  سلام. چت تصویری من فعال هستش.حالا آیا بدون اینکه من متوجه بشم کسی میتونه تصویر منو مشاهده کنه؟ و اینکه چطور میتونم غیر فعالش کنم

 18. آیسودا خسروی

  سلام
  چطور فعال کنم؟
  بعد چه امکاناتی داره؟
  فقط مکالمه تصویریه؟

 19. ali

  چگونه با سرعت 128 تماس تصویری برقرار کنم آیا امکانش هست که با سرعت پایین بتوانم اینکار رو انجام دهم زیرا من همه کارها رو کردم ولی نتونستم تماس تصویری داشته باشم و اعلام میشه بدلیل سرعت پایینه. لطفا راهنماییم کنید
  ممنون

 20. mahsa

  سلااااااااااام گپ من غیرفعال شده بایدچکارکنم؟؟؟؟؟؟؟ممنون میشم اگه کمکم کنید!!!

 21. فاطمه شریف

  ممنون جناب از توضیحات عالی شما من یه سوال داشتم بعد از اتمام پت تصویری اگه ما بخوایم دوباره فیلم رو باز بینی کنیم باید چکار کنیم ایا این امکان وجود داره یا میشه از قبل طوری برنامه ریزی کرد که بشه پت تصویری رو ضیط کرد ممنون میشم اگه راهنمائی کنید با تشکر

 22. یلدا

  چراجواب نمی دید؟من فیسبوک دارم ولی چندروزه ی جوری بازمی شه خواهشاکمکم کنیدببینم چشه

 23. reza

  خیلی عالیه

 24. amir hossein

  برنامه نصب شده.وقتی میزنم تماس میگه منتظر بمانید تا تماس برقرار بشه.بعد میزنه که طرف مقابل فعال است.از تصویر خبری نیست.خودمم نشون نمید.

 25. بهار

  سلام
  در فیس بوک چت هی قطع ووصل می شود ایا راه حلی دارید
  با تشکر

 26. hadi

  chejori in file java ro nasb konam?

 27. میترا

  عالی بودمرسی

 28. محسن

  سلام
  من هر وقت میخوام تو فیسبوک با چت تصویری کار کنم نمیتونم.میدونم باید اول برم در قسمت پنجره چت دوستام دوربین رو بزنم.این کار را هم میکنم و وقتی میخوام نرم افزار مربوط به دوربین را دانلود کنم هیچ وقت موفق نمیشم و این error را همیشه میبینم
  لطفا راهنمایی کنید
  the installer encauntered error 1603:fatal error during installation
  در صورت امکان از طریق ایمیل پاسخ دهید
  ممنون

 29. آرمان

  سلام من قبلا بون مشکل نصبش کردم ولی الن ویندوزمو عوض کردم میخوام پلاگین رو نصب کنم ای نکد ارور رو میده
  error code = 0x80042194

 30. دیبا

  سلام . میشه درمورد MacBook Pro و راه اندازیش یه کم بیشتر توضیح بدین . من هرچی تلاش میکنم میگه شاید سرعت اینترنتت کم باشه ولی سرعتم کم نیستو مشکل کجاست؟

 31. دیبا

  این فایل جاوا رو چطور میشه نصب کرد؟

 32. ارمین

  چگونه با یکی در ترکیه چت کرد توسط مسنجر وچگونه یاهو مسنجر را نصب کرد؟

 33. پژمان اطمانی

  خیلی عالیه!

 34. بهزاد

  هرچه میکنم نصب نمیشه میگه سرعت اینترنت پاین یا سی پیتون پاینه ماله من 1.6ghz راسته

 35. شهریار خوش صفت

  سرویس گپ پیچ من ناپیوند شده لطفا راهنمایی کنید .

 36. امير

  سلام، ببخشيد من تصوير طرفم را دارم اما دوربين ندارم و موبايل سامسونگ دارم. چكار كنم كه با وصل موبايل به كامپيوتر و اينترنت ايشان هم من را ببينه

 37. نیما

  چت تصویری خیلی خوبه

 38. farnaz

  سلام و خسته نباشید
  ممنون از برنامه خوبی که معرفی کردین …
  من برنامه رونصب کردم و به خوبی اجرا شد …
  الان یه سوال دارم :
  برای ضبط چت تصویری در فیس بوک باید از چه نرم افزاری استفاده کنم ؟
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایین…

 39. hojat.hadizadeh

  سلام ازبرنامه خوبتون

 40. سید محمد مصطفی

  the best

 41. مبینا

  سلام وقت بخیر
  من واقعا مدتیه با مشکلی روبرو شدم که بسیار سردر گمم نمی دونم چه کنم . خدا کنه شما بتونید کمکم کنید.
  گوشی من هوآویه و من به جای messaging برای پیام از hangouts استفاده می کنم وخیلی هم راضی ام اما گوشیم به طور خودکار آدرس جیمیل کاریم رو انتخاب کرده و هر کاری می کنم نمی تونم آدرس جیمیل شخصیم رو با اون عوض کنم.
  از setting در هانگوت امتحان می کنم گزینه اکونتش غیر فعاله .از روی خود آدرس جیمیل هم عوض نمیشه.
  کمک بفرمایید

 42. مهران

  سلام.گپ فیس بوک من غیره فعاله.چجوری باید فعالش کنم؟؟؟

نظر ها

Hitman Absolution خیانت یا د...

اگر از جمله افرادی بودید که در دوران کودکی و یا نوجوانی به فروشنده اعتماد می‌کردید و بازی پیشنهادی او را خریداری می‌کردید، بی شک ...

آیفون 5، شاهکار یا ت...

تمامی شایعه ها و عکسهای لو رفته واقعیت داشتند، آیفون 5 همان چیزی بود که پیش بینی می کردیم. گویا پس از جابز سیاست های ...

نقدی بر بازی ایرانی ...

در چند سال اخیر و با رشد صنعت بازیسازی در ایران، عموم بازی‌های ایرانی سعی کرده اند به سمت سبک‌های معروف و پرطرفدار بروند، امری ...

آموزش نصب ویندوز 8 و ...

آیا شما نیز از آندسته افراد هستید که علاقه دارند سیستم عامل بعدی مایکروسافت ویندوز 8 را بدون از دست دادن ویندوز پیشین خود امتحان ...