حذف نوار آدرس در مرور گر کروم � گیگاپارس
10 مارس 2011

حذف نوار آدرس در مرور گر کروم


در میان مدیران شرکت گوگل در خصوص حذف نوار آدرس مرورگر کروم بحث و تبادل نظر زیادی صورت گرفته است. ایمیلی از سوی مدیر تولید این شرکت به نام جف کلونی (Jeff Clony) به لیست ایمیل برنامه نویسان این مرورگر ارسال شد و در آن عنوان شده بود که گوگل تلاش هایی را برای پیشبرد UI کروم در دست اقدام دارد که این اقدامات شامل حذف نوار آدرس از رابط استاندارد کروم می باشد.
پس چگونه می توان یک URL را در مرورگر تایپ کرد؟  قرار است که نوار آدرس جزو چهار بخش اصلی رابط کاربر کروم قرار نگیرد و این همان چیزی است که تیم برنامه نویسی این مرورگر در حال کار بر روی آن هستند. در عوض بجای آنکه فیلد مربوط به آدرس وبسایت به عاملی که در زیر Chrome Tab ظاهر می شود، ارجاع داده شود، با حذف نوار آدرس، ظاهر این مرورگر فشرده می شود . بنابراین  تب ها و نیز دکمه های مسیریابی جلو، عقب، reload، همگی در یک ردیف افقی قرار می گیرند.
نوار آدرس مخفی به دو صورت ظاهر می شود: هنگامی که یک صفحه لود می شود و هر زمان کاربری بر روی تب خود کلیک می کند .
در توضیحات گوگل آمده است:"اگر از نوار آدرس، بدون داشتن امکان تب استفاده شود، می توان هم به عنوان راه انداز و هم سوئیچر مورد استفاده قرار گیرد و کاربران نباید در مورد جایگزینی تب فعال خود نگران باشند.

 

 

نوار جستجو که در تنظیمات کنونی Omnibox کروم قرار گرفته است، در سمت راست کلید های مسیر یابی در نمای فشرده و پیشنهادی گوگل قرار دارد، بنابراین نوار جستجو فضای خود را دارد. اگرچه ممکن است یک کاربر هنوز هم قادر باشد تا از این فضا برای جستجوی سایت ها و لود نمودن آدرس وب ها استفاده کرده و ضرورتاً عملیات مشابهی را برای Omnibox فعلی کروم انجام دهد، با وجود این، وقتی URL اصلیِ یک سایت در یک تب کروم لود شود، ناپدید خواهد شد.
نقطه ضعفی که گوگل در مورد setup کروم مطرح کرده، این است که  حذف URL فعلی برای هر صفحه از وبسایت  ، همانند  کنترل ها و منوهای مسیریابی ، هنگامی که در تب های مجاور و دارای ستون های مساوی در رابط کروم قرار می گیرند،  حساسیت متنی خود را از دست می دهند. از همه مهمتر اینکه نوار تب شلوغ شده است. کلید های مسیریابی، کادر جستجو، تب ها و کلید های منو همگی در یک ردیف معین قرار می گیرند.
اما چیزی که گوگل عنوان نکرده این است که چگونه یک نوار آدرس مخفی کمک می کند تا کاربر در مقابل حملات غیر قانونی و فریبکارانه امنیتی چند برابر پیدا کند.  اسپم سازان و کلاهبراداران اینترنتی با ساخت یک شبه وبسایت، اقدام به دستیابی به جزئیات شخصی کاربرمی کنند. در حال حاضر هر کاربر کروم  براحتی می تواند بفهمد که  مثلاً ساب دامنه pcmag.hackyou.com بجای pcmag.com ایجاد شده است. آیا یافتن آن در یک نمای فشرده کروم سخت تر است؟
جف کلونی در انتها افزود که قصد دارد تا خلاصه هفتگی ایمیلها را تهیه کرده و آنها را در دسترس عموم قرار دهد تا از این طریق گسترش مداوم UI کروم را مطرح سازد.
نظر ها

Hitman Absolution خیانت یا د...

اگر از جمله افرادی بودید که در دوران کودکی و یا نوجوانی به فروشنده اعتماد می‌کردید و بازی پیشنهادی او را خریداری می‌کردید، بی شک ...

آیفون 5، شاهکار یا ت...

تمامی شایعه ها و عکسهای لو رفته واقعیت داشتند، آیفون 5 همان چیزی بود که پیش بینی می کردیم. گویا پس از جابز سیاست های ...

نقدی بر بازی ایرانی ...

در چند سال اخیر و با رشد صنعت بازیسازی در ایران، عموم بازی‌های ایرانی سعی کرده اند به سمت سبک‌های معروف و پرطرفدار بروند، امری ...

آموزش نصب ویندوز 8 و ...

آیا شما نیز از آندسته افراد هستید که علاقه دارند سیستم عامل بعدی مایکروسافت ویندوز 8 را بدون از دست دادن ویندوز پیشین خود امتحان ...