چگونه یک پرینتر مناسب برای چاپ عکس بخریم � گیگاپارس
2 جولای 2011

چگونه یک پرینتر مناسب برای چاپ عکس بخریم


چه به دنبال یک پرینتر سبک و قابل حمل برای چاپ عکس دوستان خود باشید و چه به دنبال ماشینی با قابلیت چاپ عکس هایی در خور گالری بخواهید، ما انواع پرینترهای مختلف را بررسی کرده ایم و به شما کمک می کنیم تا انتخاب درستی داشته باشید.
پرینترهای مناسب برای چاپ عکسی واقعی در مقایسه با پرینترهای جوهر افشان که سازندگان به ندرت آن ها را پرینترهای مخصوص چاپ عکس می خوانند، برای مصرف کنندگان به دو گروه عمده تقسیم می شوند: پرینترهای عکاسی اختصاصی و نیمه اختصاصی.
همانطور که از نام آن پیداست، پرینترهای مناسب برای چاپ عکس اختصاصی (که به عنوان small-format نیز شناخته می شود) تنها می توانند عکس را پرینت کنند. اغلب آنها کاغذهایی با حداکثر سایز 2*3 ، 4*6 و یا 5*7 اینچ (با انواع گوناگون پانوراما در این اندازه ها) را دارند، اما نوع پرینترها بسته به محدودیت اندازه کاغذشان شناخته نمی شوند. این پرینترها نسبتاً کوچک و قابل حمل هستند و به کامپیوتر کمتر وابسته هستند و بیشتر شبیه به محصولات الکترونیکی مستقل و با کاربردی آسان هستند.
پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس که در سطح دانش مصرف کنندگان معمولی طراحی شده اند، برای عکاسان تازه وارد در نظر گرفته شده اند. این پرینترها، عکس هایی با کیفیت حرفه ای ارائه داده و می توانند تا اندازه 19*13 اینچ نیز چاپ کنند و اغلب برای ارائه بهترین تصویر، نیاز به کمی مهارت دارند.
نقطه ی مشترک در هر دو گروه این است که هردو به چاپ عکس متمرکز هستند . در اینجا سوالاتی گردآوری شده که به شما کمک می کند تا انتخاب درستی داشته باشید.

 

آیا تنها یک پرینتر برای چاپ عکس می خواهید یا چیزی بیشتر از آن می خواهید؟

1 – چیزی به عنوان یک پرینتر برای چاپ عکس به صورت اختصاصی و نیمه اختصاصی به صورت یکجا وجود ندارد. اما برخی از پرینترهای چاپ عکس اختصاصی علاوه بر پرینت عکس ، دارای کارکردهای دیگری نیز می باشند. اکثر آنها منوهایی ابتدایی دارند که می توانند عکس را برش داده ، قرمزی چشم را حذف کرده و کارهایی از این قسم انجام دهند. بعضی پرینترها ، گزینه های ویرایشی زیادی دارند ، مواردی که به صورت یک کیوسک عکس خانگی در آمده اند، برخی حتی یک صفحه لمسی بزرگ دارند که به سادگی دستورات شما را دریافت می کنند. برخی نیز دارای حافظه ی کافی برای ذخیره ی صدها عکس هستند، طوری که می توانید پرینتر را با خود حمل کرده و عکس هایش را به دیگران نشان داده و آنها را در محل مورد نظر چاپ کنید. در نهایت اینکه، برخی پرینترهای چاپ عکس در داخل وسایل دیگر تعبیه می شوند، وسایلی همچون قاب عکس یا یک دوربین عکاسی. پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس امتیازاتی همانند مدل های اختصاصی ندارند. اما این قابلیت ها جزء مشخصه های آنها می باشند. این پرینترها نیز قادر به پرینت اسناد کاری استاندارد هستند، اگر چه این کار هدر دادن توانایی ها و بهره وری از آنها می باشد – مانند اینکه از یک پورشه ی جدید به عنوان یک خودروی شهری استفاده کنیم. برخی از مدل ها نیز برای کار بعنوان پرینتر های اداری استاندارد مناسب تر از بقیه هستند و این اساساً به این خاطر است که وقتی کاغذ معمولی را با براق عوض می کنید، باید کارتریج جوهر را نیز خارج کنید. اگر باید از یک پرینتر چاپ عکس نیمه اختصاصی هم برای پرینت های اداری و هم پرینت عکس حتی بصورت پاره وقت استفاده کنید، باید حتماً مدلی را انتخاب کنید که براحتی قادر به تعویض کاغذ عکس و کاغذ ساده باشید.

 

هزینه ی خرید و راه اندازی یک پرینتر چقدر است؟

اگر امکان دارد، پیش از خرید ، هزینه ی راه اندازی و خرید یک پرینتر را چک کنید. متاسفانه انجام این کار برای پرینترهای چاپ عکس (نیمه اختصاصی) غیر ممکن است، زیرا در حال حاضر هیچ استانداری همگانی پذیرفته شده ای برای محاسبه ی هزینه هر عکس وجود ندارد ، اما برای پرینترهای چاپ عکس اختصاصی، محاسبه هزینه هر عکس، آسان است زیرا اکثر سازندگان، بسته های چاپ را که شامل جوهر و کاغذ کافی برای چاپ تعداد مشخصی عکس است، به فروش می رسانند.
برای بدست آوردن هزینه ی هر عکس یک پرینتر چاپ عکس اختصاصی ،هزینه ی بسته چاپی را بر تعداد عکس هایی که چاپ می کند، تقسیم کنید. برای بر آورد هزینه ی کلی خرید یک پرینتر اختصاصی ، هزینه ی هر عکس را در تعداد عکس هایی که انتظار دارید در طول کارکرد پرینتر چاپ شوند ضرب کنید و سپس هزینه ی اولیه ی پرینتر را به آن بیافزائید. این مقدار کل بهترین مبنا برای مقایسه ی قیمت ها می باشد.

 

آیا عکس های سفید و سیاه چاپ می کنید؟

در هنگام انتخاب پرینتر، باید این مسئله را در نظر داشته باشید که آیا واقعاً به رنگ نیاز دارید یا خیر. پرینترهای چاپ عکس این سوال را ایجاد می کنند ، پس باید بدانید آیا عکس ها را سیاه و سفید می خواهید ؟ بسیاری از پرینترها نمی توانند بخوبی از عهده این کار بر آیند. رایج ترین نقص، یک رنگ قابل رویت یا رنگ های مختلف برای سایه های مختلف خاکستری می باشد. اگر عکس های سیاه و سفید چاپ می کنید، باید کیفیت عکس های سیاه و سفید پرینترتان را نیز بدون توجه به کیفیت عکس های رنگی چک کنید. این مسئله بیشتر برای پرینترهای اختصاصی ایجاد مشکل می کند تا پرینترهای نیمه اختصاصی. اما شما باید این مسئله را در هر دو نوع پرینتر آزمایش کنید. ( ما در بررسی هایمان در مورد تداخل رنگ ها تذکر داده ایم. اما ما برای آزمایش پرینترهای کوچک از تصاویر مونو کروم استفاده نمی کنیم.)

 

با پرینتر چه اندازه ای، احساس راحتی می کنید؟

پرینترهای اختصاصی چاپ عکس، که ارزان قیمت هستند ، اندازه های مختلفی دارند از مدل کوچک جیبی گرفته تا مدل های بسیار بزرگ. اگر می خواهید پرینترتان را در مناسبانی مثل میهمانی ها یا بازی های ورزشی با خود همراه داشته باشید، باید اندازه ای را انتخاب کنید که محل آن برایتان مشکل نباشد. این نکته را در نظر بگیرید که آیا باید با استفاده از باتری از آن استفاده کرد. اگر چنین است، باید مطمئن شوید که باتری آن موجود باشد و این نکته را بدانید که با یک شارژ پُر چه تعداد عکس می توانید چاپ کنید.
پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس بسیار بزرگتر از اکثر جوهر افشان های استاندارد هستند، زیرا این پرینترها به طور اختصاصی برای چاپ بر روی برگه هایی به بزرگی 19*13 اینچ و در بعضی موارد برای چاپ صفحات تبلیغاتی طراحی شده اند. به غیر از اندازه ی خود پرینتر ، برخی از پرینترها نیاز به فضای اضافه ای در پشت خود نیز دارند.
برای پرینت بر روی کاغذی بزرگ توسط بعضی پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس، باید یک برگه را در قسمت جلوی پرینتر قرار دهید. آنگاه پرینتر آن را به طور کامل به داخل می کشد و عملیات چاپ را انجام می دهد و برگه دوباره به آهستگی از جلوی پرینتر خارج می شود.
اگر به اندازه ی کافی فضای مسطح برای این روش پرینت ندارید؛ باید به دنبال پرینتری باشید که بتواند کاغذ رول بکار ببرد یا کاغذهای اندازه بزرگ را از یک صفحه استاندارد وارد کند و یا هر دو قابلیت را داشته باشد.

 

چگونه می خواهید به پرینتر متصل شوید؟

به طور کلی قصد دارید از کجا پرینت کنید؟ اغلب پرینترهای اختصاصی عکس می توانند از طریق کابل USB از کامپیوتر پرینت کنند، اما یک وسیله ی مستقل به حساب می آیند. بسیاری از پرینترها نیز بطور مستقیم از Picbridge دوربین و کارت های حافظه چاپ می کنند. (باید مطمئن باشید که این پرینترها با فرمت کارت حافظه ای که می خواهید استفاده کنید سازگاری داشته باشد.) بسیاری از پرینترها می توانند از طریق USB ها پرینت کنند. بعضی از آنها نیز از طریق حافظه ی داخلی پرینت می کنند، اما ابتدا باید فایل های عکس را به حافظه ی پرینتر منتقل کنید اما در ابتدا باید راه ارتباطی پرینتر را برای انتقال عکس ها به حافظه اش بیابید. و در آخر اینکه بعضی چاپگرها می توانند بوسیله ی بلوتوث از گوشی های موبایل و دیگر ابزارهای مجهز به بلوتوث چاپ کنند.
گزینه های موجود برای پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس بسیار مشابه پرینترهای اداری استاندارد می باشد. بعضی مدل ها تنها یک اتصال دهنده ی USB دارند. و برخی دیگر یک اتصال دهنده ی USB دوم را برای اشتراک گذاری پرینتر بین دو کامپیوتر و یا یک اتصال دهنده ی Ethernet را برای اشتراک آسان در یک شبکه اضافه کرده اند. مدل های کمی، اتصال دهنده های Pic Bridge یا دیگر گزینه ها را ارائه می دهند، زیرا فرض بر این است که عکاسان حرفه ای شاید بخواهند از برنامه های ویرایش عکس در کامپیوترشان پیش از چاپ عکس استفاده کنند.

 

چه سطح کیفیتی مد نظر شماست؟

در مقابل کیفیت پرینترهای اختصاصی چاپ عکس، تقریباً هر پرینتر جوهر افشان یا چاپگر رنگی گرمایی، حداقل می توانند کیفیت عکس هایی را که در پرینت های داروخانه می بینید، به شما ارائه دهند. یک فناوری جدیتر که ZINK نام دارد، در پرینترهایی با اندازه پرینت 3*2 اینچ یا 6*4 اینچ، ارائه شده که کیفیت کمتری داشته و برای عکس هایی که در کیف پول یا روی یخچال قرار می گیرند، مناسب هستند. پیش از خرید هر پرینتری باید کیفیت عکس آن را چک کنید. پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس کیفیتی مناسب برای پرینت های نمایشگاهی یک عکاس حرفه ای ارائه می دهند. اما شما باید آنها را پیش از استفاده چک کنید تا از کیفیتشان مطمئن شوید و به یاد داشته باشید که افراد مختلف سلیقه های گوناگونی دارند، پس بین دو یا چند پرینتر بسیار خوب با تفاوت اندک، یکی را انتخاب کنید. کیفیت آن نیز به علاقه شما بستگی دارد.
توجه داشته باشید که نوع کاغذی که استفاده می کنید، می تواند در تصویر مورد نظرتان تفاوت ایجاد کند، پس باید بپرسید که چه کاغذ هایی برای آن پرینتر موجود است. اکثر تولید کنندگان برای پرینترهای نیمه اختصاصی چاپ عکس ، کاغذ های مخصوص با کیفیت ارائه می دهند. در بسیاری از موارد، شما همچنین می توانید برای یک پرینتر معین ،از کاغذ های مخصوص پرینترهای دیگر استفاده کنید.
در نهایت، دو مسئله دیگری که کمی با کیفیت مرتبط است استحکام و طول عمر می باشد. برای کاغذهای مخصوص نمایشگاه، نباید زیاد به استحکام و ماندگاری توجه کنید، اما برای بسته های 6*4 که ممکن است بین مردم پخش کنید باید به این مسئله دقت کنید. کاغذهای اغلب پرینترهای امروزی، ضد خش و ضد آب هستند اما برخی از آنها از برخی دیگر، بهتر هستند.
طول عمر و دوام عکس ها نیز متفاوت است، و مسلماً اکثراً عکس هایی با دوام بیشتر را ترجیح می دهند. یک نمونه ی برتر، پرینت های رنگی هالید نقره ای سنتی هستند که وقتی در معرض هوا قرار می گیرند، حدود 20 سال دوام می آورند.

 

به چه سرعتی نیاز دارید؟

زیاد در مورد سرعت نگران نباشید. در عکس ها ، کیفیت آنها اهمیت بیشتری دارد و حتی آهسته ترین پرینترهای امروزی ، سرعت پرینت قابل تحملی دارند که در آزمایشها ، حدود 4 دقیقه برای یک چاپ 6*4 بود. به یاد داشته باشید سرعتی که محاسبه می شود از آنچه در مورد آن وسیله ادعا شده است کمتر می باشد و سرعت هر پرینتری می تواند بسته به منبعی که از آن پرینت می کنید، متفاوت می باشد.

 

چه تعداد پرینت می کنید؟

قانون معمول پرینترها این است که بفهمیم سیکل کاری ماهانه ی پرینترها (حداکثر تعداد پرینتی که در ماه می گیرید) و سیکل پیشنهادی آن چه اندازه است ، و همچنین مطمئن شوید سیکل کاری پیشنهادی از آنچه شما می خواهید پرینت کنید، بیشتر است. متاسفانه اعمال این کار در مورد اکثر پرینترهای اختصاصی و نیمه اختصاصی چاپ عکس غیر ممکن است. اکثر سازندگان ، سیکل کاری را برای این پرینترها اندازه گیری نمی کنند. همانند سازندگان خودرو که نمی گویند هرچند وقت یکبار باید تعویض روغن انجام دهید، و غیر موجه عمل می کنند. ولی قاعده ی کلی برای این پرینترها این است : اگر به اندازه کافی پرینت می کنید پس باید به سیکل کاری آن بیشتر توجه کنید و اگر سازنده ی پرینتری سیکلش را اعلام نکرد، آن را نخرید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مراکز فروش پرینتر مراجعه کنید و به دنبال پرینتری برای چاپ عکس های حرفه ای بگردیم.

 

منبع: بخش خبر گیگاپارس
7 نظر

 1. gosara

  پرینتری را معرفی کنید که پول چاپ کنه

 2. neda

  خیلی مطلب خوبی بود.من که استفاده کردم.دستتون درد نکنه

 3. حسن

  ممنون از مطالب جالبتون خیلی عالی بودن من که کمال استفاده را بردم

 4. a.m

  سلاام ممنون از زحماتتون اگه ممكنه يك پرينتر كه براي چاپ عكس رنگي با كيفيت بالا و چاپ متن سياه و سفيد معرفي كنيد متشكر/

 5. سارا

  برای خرید انواع پرینتر ها به سایت ایسفیر مراجعه نمایید.

 6. سهند

  من یک چاپگررنگی می خواهم که بتواند برروی انواع کاغذهای رنگی مثلا سیاه سفید ابی چاپ کند وهیچ مشکلی نداشته باشد از ظهور عکسش و رنگش
  ومشکل قیمت هم ندارم

 7. رضا

  سلام چاپگررنگی خوب برای چاپ میخوام

نظر ها

Hitman Absolution خیانت یا د...

اگر از جمله افرادی بودید که در دوران کودکی و یا نوجوانی به فروشنده اعتماد می‌کردید و بازی پیشنهادی او را خریداری می‌کردید، بی شک ...

آیفون 5، شاهکار یا ت...

تمامی شایعه ها و عکسهای لو رفته واقعیت داشتند، آیفون 5 همان چیزی بود که پیش بینی می کردیم. گویا پس از جابز سیاست های ...

نقدی بر بازی ایرانی ...

در چند سال اخیر و با رشد صنعت بازیسازی در ایران، عموم بازی‌های ایرانی سعی کرده اند به سمت سبک‌های معروف و پرطرفدار بروند، امری ...

آموزش نصب ویندوز 8 و ...

آیا شما نیز از آندسته افراد هستید که علاقه دارند سیستم عامل بعدی مایکروسافت ویندوز 8 را بدون از دست دادن ویندوز پیشین خود امتحان ...